110 Улици

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: 110 ulic | Бр. на страни: 238 | Димензии: 200х140 | Корица: /

Романот претставува лесно и интересно четиво за животот и доживувањата на двајцата браќа - шеснаесетгодишниот Михал и дванаесетгодишниот Миколај, жители на Варшава. Главниот јунак Михал е момче кое живее безгрижен живот, меѓу другарите, родителите и наставниците е препознатлив како несериозно дете. Тој се интересира за супкул­турната сцена, слуша хип-хоп, црта графити и вози скирол. Авторката вешто го отсликува ликот на Михал, но и на неговите врсници со помош на жаргонот кој го користат младите луѓе. Михал, градско дете, одеднаш ќе се пресели во малото гратче Грајево, кое според него е оддалечено светлосни години од Варшава. Грајево е токму гратчето кое има 110 улици и во кое Михал освен своите разочарувања, ќе ја доживее и својата прва љубов... И веќе не е ништо како што било...
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците

Цена: 200 ден

0 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product 110 Улици

Категорија:
ИСБН: 978-608-225-083-0

Questions and Answers

You are not logged in