1793

Издавач: Артконект | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: 1793 / Niklas Natt och Dag | Бр. на страни: 384 | Димензии: 14 x 20 cm | Корица: мека

Стокхолм, 1793 година: четири години по падот на Бастилја и една година по убиството на кралот Густав III, Шведска тоне во хаос, сиромаштија и епидемии. Тензиите меѓу сиромашните и богатите се заоструваат и доволна е искра за да се разгори револуцијата. И токму пред почетокот на најстудената зима во осумнаесеттиот век, во езерото Фатбурен ќе биде откриено мртво тело. Иако сите се згрозени од суровото убиство, единствените што ќе се нафатат да го истражуваат случајот се еден правник болен од туберкулоза и еден поранешен војник измачуван од траумите на војната. 1793 е вешто изработена комбинација од историски роман, готска фикција и трилер. Преку четири раскажувачки перспективи, Никлас Нат о Даг гради возбудлива приказна која не е само класична потрага по убиецот, туку и трка со смртта и разобличување на идеализираната слика на минатото. „Преполн со неочекувани пресврти и незаборавни ликови, 1793 потсетува на романите на Умберто Еко и на приказните за Шерлок Шолмс.“ Вашингтон пост

Цена: 390 ден

47 на залиха

Спореди
Продавач Артконект

Report an abuse for product 1793

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-4852-66-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “1793”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in