Анали

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2005
Оригинален наслов: Annales | Бр. на страни: 506 | Димензии: 21 cm | Корица: /

Ова дело кое претставува опис на случувањата од смртта на Октавиан Август до смртта на Нерон (68 г.), е пишувано во традиционалниот облик на летописно раскажување со историско толкување на поважните настани.Во Анали се издвојуваат две впечатливи точки: мигот во кој, според Такит, Републиката најпосле паѓа ничкум пред Монархијата, и мигот во кој слабиот и нестабилен владетел станува безумен тиранин.
Идејната рамка која го обележува целото творештво на Такит е: какви луѓе и на каков начин го уриваат системот и дали и како општеството реагира на тие случувања.

Цена: 500 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Анали

Категорија:
ИСБН: 9989-153-44-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Анали”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in