Антигона

Автор: Софокле /
Издавач: Детска радост | Јазик: Македонски | Година: 1995
Оригинален наслов: Антигона | Бр. на страни: 105 | Димензии: 20x14 | Корица: мека

„Антигона” е драма која опоменува на опасноста од тврдоглавото самоволие, но и драма која ја воспева силата на жената „што посега по подвиг којшто не е во силите на женската природа”. Во таа смисла, Антигона често се опишува како „идеален” образ на Гркинка”и „еден од најпрекрасните ликови во светската поезија”. Во секој случај, таа е првиот голем женски лик во светската книжевност. Всушност, таа е надвор од дотогашната грчка традиција, бидејќи таа е голема по дух и се одликува со огромна истрајност и волја и станува против тиранијата бранејќи ги законите на хуманоста. Нејзината мисла и готовноста да се жртвува добиваат монументална димензија. Изданието е лектира за прва година средно образование.
Рангирано 5 од 5 според 1 рејтингот на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 160 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Антигона

Категории: ,
ИСБН: 989PD9100231

1 оценка за Антигона

  1. Rated 5 out of 5

    Слаѓан Бишковски (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in