Авантурите на Хаклбери Фин

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: /
Оригинален наслов: The Adventures of Huckleberry Finn | Бр. на страни: 296 | Димензии: 140х200 | Корица: мека

„Авантурите на Хаклбери Фин“ е еден од првите романи во американската книжевност напишан на народен, говорен јазик. Нарекуван е и првиот вистински голем американски роман.

Романот ги следи патешествијата на Хак Фин низ Југот на земјата, предводени од желбата за независност и слобода.

Хак го сретнува избеганиот црнец Џим, роб по кој е пуштена потера, и заедно патуваат на сплав по Мисисипи, при што им се случуваат многу авантури и сретнуваат многу интересни личности – меѓу кои и Том Соер!

Разработувајќи ги безвремените и универзални теми поврзани со предрасудите, храброста и надежта, „Авантурите на Хаклбери Фин“ до денешен ден се смета за камен-темелник на американската романескна традиција.

Цена: 290 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Авантурите на Хаклбери Фин

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-259-363-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Авантурите на Хаклбери Фин”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in