Барање за пријателство

Издавач: Артконект | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: ΑΊΤΗΜΑ ΦΙΛΊΑΣ / Thanassis Chimonas | Бр. на страни: 128 | Димензии: 11×18 cm | Корица: /

Еден млад писател дознава за трагичната смрт на грчката шампионка во пинг-понг и решава да истражи нешто повеќе за нејзиниот живот. Набргу, на Фејсбук тој добива барање за пријателство од мртвата девојка и, заедно со својот пријател, се обидува да сфати дали се работи за шега или за нешто многу понеобично. Новелата „Барање за пријателство“ (2015) претставува интригантен обид на Химонас да изгради жанровски хибрид преку кратка и динамична приказна која го задржува вниманието на читателот од првата до последната страница. Користејќи елементи на трилер и фантастика, „Барање за пријателство“ се потпира врз тензијата како главна движечка сила на краткото и мистериозно дејство раскажано само преку три лика. Инспириран од надреализмот, научната фантастика и класичниот детективски роман, Химонас прави интересен книжевен експеримент и на читателот му нуди вистинско уживање при решавањето на загатките во оваа мала мистерија.

Цена: 220 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Артконект

Report an abuse for product Барање за пријателство

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-4852-36-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Барање за пријателство”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in