Бела болест

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Bílá nemoc | Бр. на страни: 102 | Димензии: 200х140 | Корица: /

„Првиот поттик за оваа пиеса... ми ја даде темата на еден пријател лекар: доктор којшто открива нови зраци што уништуваат малигни тумори, наоѓа во нив зраци на смртта; со нивна помош станува автократ и лош спасител на светот. Од таа тема ми се врежа претставата за лекар, кој на еден својствен начин ја има во свои раце судбината на луѓето. Но во наше време има толку луѓе, коишто ја имаат или сакаат да ја имаат в раце судбината на народите или на човештвото, што никогаш не би ме привлекло да ги размножам уште во еден примерок...“ (Карел Чапек)
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците

Цена: 150 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Бела болест

Категорија:
ИСБН: 978-608-225-048-9

Questions and Answers

You are not logged in