Белото циганче

Издавач: Детска радост | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 151 | Димензии: 20x14 | Корица: мека

Белото циганче е роман за деца од македонскиот писател Видое Подгорец. Во книгата се работи за едно дете, кое било оставено за време на војната во некое село. Додека бегале од окупаторот, група Роми го пронашле детето и го одгледале. Момчето се викало Таруно и немало никаква врска со Циганите, но научило да ги почитува нивните обичаи, научило како да преживее и да заработи за живот, плетејќи кошници. Неговите најдобри пријатели биле Насиха и Рапуш. Останатите луѓе не го поднесувале Таруно и го викале Белото Циганче. Таруно бил мирен и срамежлив, а неколкупати се обидел да им се спротистави на селските деца, но секогаш завршувал во небрано. Изданието е задолжителна лектира за шесто одделение.

Цена: 230 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Белото циганче

Категории: ,
ИСБН: 989PD9100153

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Белото циганче”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in