Биологија 8, Збирка прашања и задачи со тестови и активности

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Биологија 8, Збирка прашања и задачи со тестови и активности | Бр. на страни: 152 | Димензии: 205x285 | Корица: /

Оваа збирка претставува дополнување и проширување на националната програма по биологија за осмо одделение во основното образование. Прашањата и задачите во оваа збирка имаат различни нивоа на сложеност, со што можат да се утврдуваат различните степени на знаење на ученикот (препознавање, сфаќање, примена, анализа, синтеза и евалвација), а се составени од домашни автори со долгогодишно работно искуство во наставата. Збирката е поделена на седум теми што одговараат на темите од учебникот. Следејќи го редоследот на наставните цели од наставната програма, дадени се прашања за повторување што треба да ги поттикнат учениците да се вклучат активно во содржините и да го продлабочат стекнатото тематското знаење. За секој тематски дел се дадени тестови предвидени за да го сумираат и да го оценат знаењето на учениците. Прашањата и задачите можат да служат за подготовка на учениците за тестирање и натпревари, но и како помош на наставниците за подготвување на часовите за оценување. На крајот од збирката се наведени и неколку активности за поттикнување на критичкото размислување кај учениците и примената на стекнатите знаења, паралелно продлабочувајќи ги нивните научноистражувачки вештини.

Цена: 300 ден

6 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Биологија 8, Збирка прашања и задачи со тестови и активности

Категории: ,
ИСБН: 978-608-247- 915-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Биологија 8, Збирка прашања и задачи со тестови и активности”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in