Богатство на мрежите: Како општественото производство го трансформира пазарот и слободата

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: The Wealth of Networks: How Social Production Transforms Markets and Freedom | Бр. на страни: 475 | Димензии: 160x234 | Корица: /

Јокаи Бенклер е професор по претприемничко право и кодиректор во Центарот за Интернет и за општество „Беркман“ при Универзитетот „Харвард“. Добитник е на наградата „Дон К. Прајс“ за 2007 година, доделена од страна на Одделот за политика на науката, технологијата и на животната средина. Претходно, во 2006 година, ја има добиено наградата „Доналд Мекгенон“ за релевантност во истражувањето на комуникациските политики од социјален и од етички аспект.
Ако сето ова не е доволно за да се долови големината на оваа книга, тогаш ќе ги придодадеме и следниве изјави што се во прилог на тоа:
„Амбициозен обид да се разбере како Интернет го менува општеството“
.
„Неопходен водич за политичката економија во нашиот дигитално поврзан свет“
.
„Тоа што Интернет го менува општеството е разбирливо. Она што помалку го разбираме е како општеството го менува Интернет. Во тој поглед, ова маестрално дело на Бенклер ги објаснува политичките и економските сили што се во игра, со сите нивни ветувања и закани“.
„Со оваа книга, Бенклер се етаблира како водечки интелектуалец во оваа информатичка ера. Длабоко продирајќи до суштината и до вистината, ова дело е централно место каде што може да се разбере како мрежите ги сменија нашите сваќања за светот. Не постои дело кое повнимателно и поуверливо го има разработено случајот за фундаменталната промена на нашите гледишта кон сваќањата за економијата во општеството“.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
publishing@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 490 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Богатство на мрежите: Како општественото производство го трансформира пазарот и слободата

Категорија:
ИСБН: 978-608-4535-11-9

1 оценка за Богатство на мрежите: Како општественото производство го трансформира пазарот и слободата

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in