Божиќна песна

Издавач: Либи | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: A Christmas carol in prose: being a ghost story of Christmas | Бр. на страни: 142 | Димензии: 20 | Корица: мека

Сметководителот и скржавец Ебенизер Скруџ не ги почитува обичаите на Божиќ, кои налагаат несебичност, љубезност, добрина и споделување со другите. Но, за време на една студена божиќна ноќ, што одлучува да ја помине осамен, далеку од друштвото и љубовта на семејството и пријателите, тој е посетен од духот на својот покоен партнер Џејкоб Марли. По него следуваат духовите на божиќното минато, сегашност и иднина, со чијашто помош Скруџ се соочува со сопствените гревови и се преобразува во доблестен човек...

Новелата „Божиќна песна“ уште од своето прво издавање во 1843 година е постојано во печат веќе 185 години, преведена е на многу јазици и приспособена на најразлични филмски, театарски и музички адаптации.

Цена: 200 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Божиќна песна

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-259-413-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Божиќна песна”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in