Божиќна приказна

Издавач: Просветно дело | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: A Christmas carol | Бр. на страни: 97 | Димензии: 20 см | Корица: мека

Во октомври 1843 год. кај Дикенс се родила идејата да напише приказна која нема само да го слави Божиќ туку и ќе им укаже на луѓето за очајните потреби на сиромашните во Англија од тоа време... ... и така настанала Божиќна приказна, веројатно најпознатото дело кое Чарлс Дикенс го напишал. Преку главниот лик Скруџ („Јас не му се радувам на Божиќ и не можам да си дозволам себеси да израдувам безработни луѓе.“) Дикенс ни ја дава една од своите највпечатливи гротески, во приказна која е совршен спој на смешното и страшното и која останува трајно врежана во сеќавањата на сите кои ја прочитале, па секој Божиќ одново и одново им ги опседнува мислите. Божиќна приказна опоменува и подучува дека духот на добрината и на Божиќ треба да се одржува во текот на целата година, а не само за празниците.

Цена: 220 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Божиќна приказна

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-228-481-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Божиќна приказна”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in