Будење

Издавач: ИКОНА | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: The awakening | Бр. на страни: 152 | Димензии: 21 | Корица: тврда

Романот Будење од Кејт Шопен е објавен во 1899 година и во истотот време е окарактеризиран како срамно четиво кое ги нарушува пуританските вредности на американскиот југ од крајот на 19 век. Денес се смета за канонско дело на раниот американски феминизам и претходник на американскиот модернистички роман.

Следејќи ја судбината на Една Понтелија, креолот на Мадам Бовари, романот ги преиспитува традиционалните погледи на жената, мајчинството и семејството. Воведувајќи елементи на роман за уметник, Шопен вешто го проблематизира поимот уметник. Стилски бравурозните реченици збогатени со описи во кои е вткаена локалната боја на Њу Орлеанс, романот на Кејт Шопен создава волшебни приказни за будењето на женската свест.

Цена: 499 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач ИКОНА

Report an abuse for product Будење

Категории: ,
ИСБН: 978-608-4993-11-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Будење”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in