Четворица Ирци

Издавач: Блесок | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: Fourfront | Бр. на страни: 182 | Димензии: 120x170 | Корица: /

Современи ирски раскази Говорителите и писателите на ирски сега се само една од многубројните малцински групи во рамките на еден поголем национален наратив. Официјално поддржани од страна на државата, но практично маргинализирани и третирани и како национално богатство и како нужно зло. Освен тоа, во рамките на Движењето за обнова на ирскиот јазик, авторите повеќе се трудат да ја претстават неговата субверзивна, радикална страна, а не неговата структура. Дел од нив, меѓу кои и Титли, отворено го искажуваат своето незадоволство од дволичноста на официјална Ирска со помош на јазична виртуозност која се граничи со карневализација: доказ, ако ни треба доказ, дека јазичните игри со зборови не се резервирани само за ирските автори кои пишуваат на англиски туку се дел од келтската традиција која отсекогаш била полна со богати фрази и алитерации. Деклан Киберд

Цена: 240 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Блесок

Report an abuse for product Четворица Ирци

Категорија:
ИСБН: 978-9989-59-314-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Четворица Ирци”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in