Човековата судбина и други раскази

Издавач: Конгресен Сервисен Центар | Јазик: Македонски | Година: 2014
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 244 | Димензии: 20 | Корица: мека

/Човековата судбина спаѓа меѓу најуспешните книжевни остварувања на Шолохов и, според критиката, заслужува посебно место дури и во најстрогите антологии на светскиот расказ, но и другите раскази на овој великан на руската и светската литература содржат елементи на величина и уметничка трајност, без оглед на тоа што во нив можат да се уочат и низа раскажувачки неотпорности, главно како резултат на возраста на авторот додека ги создавал. Затоа, без разлика на изјавата на Шолохов дека „од повеќето раскази тој би се дистанцирал, кога би било можно“ и дека „во нив има многу наивно и детски беспомошно“, тие остануваат вистинско сведоштво за едно драматично и бурно време и за исклучителните креативни можности на еден од најголемите мајстори на книжевната уметност.

Цена: 353 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Човековата судбина и други раскази

Категорија:
ИСБН: 978-608-4721-69-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Човековата судбина и други раскази”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in