Дарбата на кројачката

Издавач: КУЛТУРА | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Dressmaker''s gift | Бр. на страни: 374 | Димензии: 20 | Корица: мека

Од авторот на бестселерите „Море од спомени“ и „Ветувањето на пчеларот“ доаѓа една привлечна приказна за три млади жени кои се соочуваат со невозможен избор. Како ќе им пресуди историјата, на нив и на нивните семејства?Париз, 1940. Во градот окупиран од нацистите, три млади кројачки се обидуваат да продолжат со својот живот најдобро што можат. Но, трите девојки кријат животни тајни. Мирел, обележана од војната, се бори за Отпорот; Клер е во врска со германски офицер; а вмешаноста на Вивиен е нешто што таа не може да го сподели со ниту една од нив.Две генерации подоцна, внуката на Клер, Хариет, пристигнува во Париз, очајна да најде врска со своето минато. Живеејќи и работејќи во истата зграда на улицата „Кардинал“, таа ја дознава вистината за својата баба, но и за себе, таа открива семејна историја која е тешка и болна. Во време на војна, трите кројачки се соочуваат со невозможен избор кога нивните тајни активности ги ставаат во огромна опасност. Лојални една кон друга, загрозени од нечие предавство, дали можат да ја преживеат најмрачната ера во историјата без да бидат распарчени?

Цена: 490 ден 369 ден

2 на залиха

Спореди
Продавач КупиКнига

Report an abuse for product Дарбата на кројачката

Категории: ,
ИСБН: 978-608-262-077-0

Questions and Answers

You are not logged in