Дервишот и смртта

Издавач: Матица Mакедонска | Јазик: Македонски | Година: 2000
Оригинален наслов: Дервишот и смртта | Бр. на страни: 450 | Димензии: 20 см | Корица: мека

Дервишот и смртта е книга чие дејствие се случува во 18 век во некое место во Босна, главниот лик пак е Ахмед Нурудин, дервиш, кој се среќава со животот и неговата непредвидливост по апсењето на неговиот брат. Книгата претставува одредена интроспекција на Нурудин, каде тој размислува за животот но и за смртта и што таа претставува и бесмислениот страв на луѓето од неизбежното Смртта е промена на состојбата. Душата пошнува да живее сама. Додека не е одделена од телото, таа фаќа со рацете, гледа со очите, слуша со ушите, но суштината на работите ја знае само за себе. Та зарем месечината и сонцето исчезнуваат кога заоѓаат? Тебе ти се чини смрт, а тоа е раѓање... За романот се вели дека е реакција на тогашниот режим, на начинот на кој режимот се премсметувал со политичките неистомисленици. Додатен мотив пак бил и фактот дека братот на авторот бил на Голи оток. Смртта никако не може да значи крај бидејќи авторот продолжува да живее секој пат кога неговите дела ќе ги читаат неговите вљубеници.

Цена: 350 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Матица

Report an abuse for product Дервишот и смртта

Категории: , ,
ИСБН: 9989-39-120-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Дервишот и смртта”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in