Децата од улицата Пал

Издавач: Либи | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: A Pál utcai fiúk | Бр. на страни: 224 | Димензии: 20 | Корица: мека

„Децата од улицата Пал“ е роман за ривалството на две детски дружини од Будимпешта и нивните борби за освојување на просторот за играње. Во улицата Пал во Будимпешта живеела група момчиња чијшто најголем непријател била дружината на црвените кошули од ботаничката градина. Повод за конфликт на двете групи деца е запленувањето на џамлиите на Немечек од улицата Пал од страна на браќата Пастор од противничката група. Децата го минувале своето немирно детство во воени игри, имитирајќи ги возрасните и јунаците од прочитаните авантуристички романи. Но, на крајот, безгрижното детство ќе биде трагично прекинато...

Цена: 350 ден

19 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Децата од улицата Пал

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-221-362-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Децата од улицата Пал”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in