Дигитално злато

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Digital gold: the untold story of bitcoin | Бр. на страни: 384 | Димензии: / | Корица: мека

„Дигитално злато“ е досега најобемната историја на биткоинот и претставува возбудлива приказна наменета како за биткоин-ентузијастите, така и за неупатените во областа на криптовалутите. Ова исклучително читливо и возбудливо четиво ја следи несмасната работа на основачот на „Мт. Гокс“, Марк Карпелес, подемот и падот на „Патот на свилата“ и деловните авантури на биткоин-проповедниците, Роџер Вер и Чарли Шрем. Покрај новинарски прецизните и документирани преданија, книгата содржи и лесно разбирливи објаснувања за техничките, но и за пошироките економски, па и филозофски аспекти на криптовалутите и технологијата на блоковски синџир. „Дигитално злато“ е задолжителна литература за секој што сака да го разбере она што многумина го сметаат за најголем пронајдок после интернетот.

Цена: 550 ден

19 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Дигитално злато

Категорија:
ИСБН: 978-608-259-149-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Дигитално злато”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in