Дуалистички слики – богомилството во медиумот на сликата

Издавач: Ник лист | Јазик: Македонски | Година: 2003
Оригинален наслов: Дуалистички слики - богомилството во медиумот на сликата | Бр. на страни: 440 | Димензии: 24 | Корица: /

Оваа книга не е прирачник за богомилството. За оние кои тоа го бараат, им препорачуваме други, посоодветни книги. Таа се занимава со она што во овие книги не е допрено во доволна мера - трагите на богомилството и на другите дуалистички ереси, зачувани во медиумот на сликата. Географската рамка во која се движи е пред сѐ Балканот, но и пошироко - териториите населени со словенските народи, како и Западна Европа, Медитеранот и Блискиот Исток. Временските рамки се исто така широки - од појавата на манихејството во доцната антика (3 век н.е.) преку Средниот век, па сѐ до 19 и 20 век, кога се забележани последните преживеници на дуалистичките учења во словенскиот и балканскиот фолклор.

Цена: 400 ден

2 на залиха

Спореди
Продавач КупиКнига

Report an abuse for product Дуалистички слики – богомилството во медиумот на сликата

Категории: ,
ИСБН: 9989-51-032-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Дуалистички слики – богомилството во медиумот на сликата”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in