Ефектот на Марко

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Marco Effekten | Бр. на страни: 496 | Димензии: 20 | Корица: мека

#5 СЕКТОРОТ Q

Функционер на висока позиција во финансиски нестабилна банка врши проневера со средства наменети за развој на африкански села. Во меѓувреме, петнаесетгодишниот Марко сака да стане дански државјанин и оди на училиште како секој обичен тинејџер. Но неговото минато не е како на секој обичен тинејџер. Тој целото свое детство го минал во ромска банда со која автократски владее неговиот вујко Зола и во која сите деца се принудени да питаат и да крадат.

Кога Марко ќе дознае дека вујко му планира да го осакати за му носи поголем приход, конечно се обидува да побегне. Но тогаш открива закопано тело што го води до фрапантни тајни за кланот. Плашејќи се дека ова откритие може да стигне до полицијата, Зола и неговите луѓе почнуваат да го бркаат Марко.

Неговите патишта сега се вкрстуваат со оние на детективот Карл Морк. Кога Карл ќе сфати што сè знае Марко, ќе одлучи да ја реши мистеријата и да го спаси момчето. Мистеријата се протега од Данска до Африка и води до високата политика и бизнис, каде што не постојат правила на игра, а човечкиот живот се множи со нула.

Цена: 550 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Ефектот на Марко

Категории: , , ,
ИСБН: 978-608-243-548-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Ефектот на Марко”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in