Филмски град

Издавач: ИЛИ-ИЛИ | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Филмски град | Бр. на страни: 270 | Димензии: / | Корица: мека

По првата книга негова која ја третира седмата уметност, „Филм.мкд“ од 2015 година, за која ја доби и Државната награда за публицистика „Мито Хаџивасилев-Јасмин“, во „Филмски град“ авторот во воведното поглавје продолжува да ги следи случувањата во македонската кинематографија низ серија осврти кон филмовите снимени во последниве неколку години, но концептот оди понатаму, и во следните осум поглавја, Анѓелков пишува за балканскиот, европскиот и светскиот филм, но низ есеистички текстови тој ги обработува и тематските филмови и класиците, за на крајот да ни подари шест текстови во кои комплетно ги обработува филмските жанрови, како мала енциклопедија наменета за сите читатели и возрасти.

Цена: 299 ден

19 на залиха

Спореди
Продавач Или-Или

Report an abuse for product Филмски град

Категорија:
ИСБН: 978-608-4770-94-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Филмски град”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in