Етнологот како писател:писателот како етнолог

Издавач: Табахон | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Етнологот како писател:писателот како етнолог | Бр. на страни: 226 | Димензии: 21 | Корица: /

Овој зборник текстови е настанат како резултат на серија работилници одржани пролетта 2020, на која учествуваа студенти од повеќе катедри на Филолошкиот факултет и од Институтот за етнологија и антропологија на Природно-математичкиот факултет при УКИМ. Целта беше да се укаже на можната врска помеѓу книжевноста и етнографијата, со тоа што студентите имаа задача креативно да „препрочитаат“ оригинални архивски материјали, интервјуа на различни теми, и врз основа на тоа да напишат свои дела. Така се добија овие 25 раскази, песни, есеи и стрипови, лажни писма и патеписи кои ги дополнуваат постоечките етнографски материјали, замислуваат како е да се биде некој од соговорниците и како завршуваат нивните приказни. Тие ја испитуваат тенката граница помеѓу документарното и фиктивното, прикажувајќи ја вистината како калеидоскоп од наративи и перспективи.

Цена: 300 ден

7 на залиха

Спореди
Продавач Табахон

Report an abuse for product Етнологот како писател:писателот како етнолог

Категории: ,
ИСБН: 978-608-4566-22-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Етнологот како писател:писателот како етнолог”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in