Големи и мали

Издавач: Просветно дело | Јазик: Македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 0 | Димензии: 0х0 | Корица: мека

Големи и мали — роман за деца, напишан од македонскиот писател Бошко Смаќоски.

На улицата „Караорманска“ живее детето Диме, наречено Диме Такси, бидејќи тој постојано им го носи багажот на луѓето кои се населуваат или доаѓаат на гости во таа улица. Еднаш, во улицата доаѓа еден човек,по име Стево,кој се сместува во станот на тетка Донка, чиј сопруг е вo затвор. Потстанарот добива бројни домашни обврски во куќата, а тетка Донка постојано се кара со соседите. Во улицата живеат луѓе со различни карактери, а децата прават бројни палавштини. Сепак, децата од улицата одржуваат состаноци на кои ги решаваат проблемите. Така, кога ќе се разболи судијата, децата му помагаат да оздрави. Тогаш, тој оди на родителската средба како татко на детето Ѓоре, кој живее само со својата мајка, сиромашната чистачка. Исто така, судијата помага мажот на Донка побрзо да излезе од затворот. По неговото враќање, потстанарот се сели во друг стан на соседната улица.
Рангирано 4.67 од 5 според 3 рејтинзите на корисниците
(3 оценки на корисници)

Цена: 280 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Големи и мали

Категории: ,
ИСБН: 9100163

3 оценки за Големи и мали

 1. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 2. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

  Odlicno

 3. Rated 4 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

  Дадете кратка содржина на лектирата инч супер е.

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in