Говедарот и ткајачката

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: The cowherd and the weaver girl | Бр. на страни: 52 | Димензии: 24 | Корица: мека

„Македоника литера“, во копродукција со кинескиот издавач „Делфин букс“ од Пекинг, НР Кина, деновиве публикуваше серија со сликовници со кинески народни приказни. Серијата содржи пет познати и репрезентативни кинески класични приказни, и тоа: „Говедарот и Ткајачката“, „Легендата за Неџа“, „Ќерката на Огнениот Император“, „Лотосовиот фенер“ и „Пангу ги создава земјата и небото“. Прераскажани се од Френсис Жерар (Англија), илустрирани се со оригинални илустрации од познати кинески ликовни уметници: Ванг Веиџи, Ли Хаијан и Ју Ѓун. Преводот од англиски јазик е на Дијана Крстевска, Бојана Богдановска, Елена Саздовска и Кристина Стаменова. Сите наслови се целосно илустрирани и целосно печатени во боја. Произлезени од легенди, басни и фолклор и пренесувани од многу генерации, овие приказни зборуваат за доблестите на смелоста, храброста, добрината, мудроста, понизноста, чесноста и добриот хумор. Преполна со фантастични слики и со раскажани приказни, оваа серија на младите читатели им отвора прозорец во богатото кинеско наследство од три илјади години неверојатна култура. „Македоника литера“ и досега му посветуваше внимание на публикувањето на народни приказни и легенди, така што веќе има публикувано: „Нордиски народни приказни“, „Шведски народни приказни“ „Руски народни приказни“, „Бугарски народни приказни“, „Корејски народни приказни“ и кинеските историски приказни и легенди „Подемот и падот на кинеските династии“.

Цена: 200 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Говедарот и ткајачката

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-252-177-0

Questions and Answers

You are not logged in