Хајди

Издавач: Либи | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Heidi | Бр. на страни: 107 | Димензии: 20 см | Корица: /

Романот „Хајди“, објавен во 1881 година со полн наслов „Хајди: нејзините години на прашување и учење“, е најпознато дело на швајцарската авторка Јохана Шпири. Таа вели дека го напишала за неверојатни четири недели. Во него се раскажуваат авантурите на младото девојче Хајди, нејзиниот дедо и пријателите. Со нејзината искреност и добродушност таа ги менува животите на сите околу неа: го враќа дедо и помеѓу луѓето, го учи Петар да чита, а и помага и на Клара да оздрави. Романот е особено познат по алпскиот пејзаж, што ја врамува целата приказна. „Хајди“ е најпознатото книжевно дело произлезено од Швајцарија. Преведено е на речиси сите познати светски јазици и повеќепати е адаптирано за филмскиот екран.

Цена: 199 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Хајди

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-259-488-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Хајди”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in