Хемија I – Збирка прашања и задачи со тестови (за прва година средно образование)

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: Хемија I - Збирка прашања и задачи со тестови (за прва година средно образование) | Бр. на страни: 90 | Димензии: А4 | Корица: /

Збирката опфаќа теми од предвидената програма по хемија за прва година во средното гимназиско и во средното стручно образование. Ова издание првенствено е наменето за учениците кои во основно образование, предметот хемија го изучувале според новата адаптирана програма и има за цел да им го олесни преодот од адаптираната програма по хемија во основното образование, во постоечката програма по хемија во средното образование. Прашањата и задачите во оваа збирка имаат различни нивоа на сложеност, со што можат да се утврдуваат различните степени на знаење на ученикот (препознавање, сфаќање, примена, анализа, синтеза и евалвација). Следејќи ги наставните цели од наставната програма, збирката се состои од неколку дела што опфаќаат повеќе теми организирани во логични целини. Секој дел започнува со прашања за повторување што треба да ги поттикнат учениците активно да се вклучат во содржините и да го продлабочат стекнатото тематското знаење. За секој тематски дел се дадени тестови, предвидени да го сумираат и оценат знаењето на учениците за одредени теми. Тестовите можат да служат за подготовка на учениците за тестирање, но и како помош на наставниците за подготвување на часовите за оценување. На крајот од збирката се дадени примери и за полугодишни и годишни тестови. Прашањата, задачите и тестовите се составени од домашни автори со долгогодишно работно искуство во наставата, кое јасно се одразува во изборот и во адаптацијата на содржините што се дел од оваа збирка. При подготвување на прашањата се водеше сметка за нивото на знаење, како и терминологијата што ја усвоиле учениците работејќи по адаптирана програма по хемија за основно образование. Збирката претставува важна компонента во дидактичкиот комплет по хемија во издание на „Арс Ламина“, како и незаменливо помагало во наставата по хемија воопшто.

Цена: 250 ден

45 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Хемија I – Збирка прашања и задачи со тестови (за прва година средно образование)

Категории: ,
ИСБН: 978-608-247-911-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Хемија I – Збирка прашања и задачи со тестови (за прва година средно образование)”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in