Homo ludens : студија за елементот игра во културата

Издавач: Мартина | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: Homo ludens: Proeve eener bepaling van het spel-element der cultuur | Бр. на страни: 320 | Димензии: 20 | Корица: /

Во „Homo ludens“, холандскиот филозоф Јохан Хуизинга ја дефинира играта како централна активност во процутот на општествата. Како и цивилизацијата, играта бара структура и учесници кшто се подготвени да создаваат во граници. Почнувајќи од Платон, Хуизинга го следи придонесот на „Homo ludens“, или „Човекот играч“ низ средновековните времиња, ренесансата и во нашата модерна цивилизација.

Цена: 480 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Мартина

Report an abuse for product Homo ludens : студија за елементот игра во културата

Категории: ,
ИСБН: 978-608-4995-09-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Homo ludens : студија за елементот игра во културата”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in