Историја на Балканот – 20 век (том II)

Издавач: Ник лист | Јазик: Македонски | Година: 1999
Оригинален наслов: History of the Balkans. Vol. 2, Twentieth century | Бр. на страни: 567 | Димензии: 24 см | Корица: мека

Историја на Балканот (прв том 18, 19) и (втор том 20 век), од Барбара Јелавич е дело кое се смета за историска класика во однос на просторот и времето што го обработува. Или научено истражување напишано на популарен начин. Јелавич работи долги години заедно со тим на истражувачи. Два тома содржат 40 историски карти, а на крајот од вториот том се поместени индекси кои имаат тежина на историски речник. Во првиот том авторката дава вовед кој историски не` доближува до времето и просторот што се обработуваат во овие книги, и ја прави книгата достапна и за пибликата која нема претходни знаења за историјата на овој регион. Голем број од дипломатитите кои претсојуваат на Балканот - во Македонија пред да дојдат ја читаат оваа книга. За грандиозноста на ова дело говори фактот дека од 1983, кога е публикувано ова издание, до 1999 година кога е преведено на македонски јзик, Историјта на Балканот на англиски јазик е реиздадена повеќе од десет пати.

Цена: 600 ден

2 на залиха

Спореди
Продавач Филмска продукција ЉУБОВТА Е ПЕТТИОТ ЕЛЕМЕНТ ДООЕЛ Скопје

Report an abuse for product Историја на Балканот – 20 век (том II)

Категории: ,
ИСБН: 9989-51-006-7

Филмска продукција ЉУБОВТА Е ПЕТТИОТ ЕЛЕМЕНТ ДООЕЛ Скопје

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Историја на Балканот – 20 век (том II)”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in