Итар Пејо

Издавач: Детска радост | Јазик: Македонски | Година: 2004
Оригинален наслов: Итар Пејо | Бр. на страни: 126 | Димензии: 20x14 | Корица: мека

Итар Пејо — еден од најпознатите ликови во македонските народни приказни, кој е многу омилен меѓу младите читатели.

Итар Пејо, некаде познат и како Итроман Пејо или Итар Пејо - Мариоец е обичен сиромашен македонски селанец од Мариово кој се одликува со извонредна итрина, снаодливост и воедно е претставник на македонската шегобијна мудрост. Во приказните за него тој секогаш на итар начин им се оддолжува на тие што сакаат да му наштетат (обично турските големци), а неговите постапки често изнудуваат смеа и почит кај читателите.

Нема историски потврди за неговото постоење и веројатно се појавил како противтежа на османлискиот итроманец и шегаџија Насредин Оџа во духовниот отпор на македонскиот народ против османлиското угнетување. Изданието напишано од Стале Попов е задолжителна лектира за четврто одделение.

Цена: 230 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Итар Пејо

Категории: ,
ИСБН: 989PD9100144

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Итар Пејо”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in