Јапонски Но-драми

Автор: /
Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2014
Оригинален наслов: Japanese nŌ dramas | Бр. на страни: 426 | Димензии: 135х200 | Корица: /

„Но“ е најстариот облик на театарска уметност која, како заокружен вид, опстојува повеќе од пет века и се изведува, во својата изворна форма, континуирано, во низа специјализирани театри во Јапонија сè до денес. 

Зборот „но“ би требало да се преведе како „умешност“, „мајсторство“ или „моќ“, а настанал со скратување од „саругаку-ноно“; неслучајно, и секој обид за опишување на „но“ покажува дека се работи за сценска умешност од највисок вид, за несекојдневно сценско мајсторство. Долгиот период на конечно дообликување на „но“, всушност, опфаќа две генерации творци, две исклучителни фигури, Канами Кијоцугу и неговиот син, Зеами: првиот зачетник и инспиратор, вториот најважна фигура во историјата на јапонскиот театар. Заклучно со средината на XV век - кога светот го напушта Зеами - се стабилизира формата на „но“-театарот која, во најмала рака, е редундантно да се именува само како „театарска уметност“.

Токму поради многуслојноста на спектаклот (танц, музика, глума итн.), овој избор од 24 драми се обидува да го претстави оној врв на оваа уметност кој е доминантно книжевен, т.е. наменет за читање.

Цена: 350 ден

50 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Јапонски Но-драми

Категорија:
ИСБН: 978-608-229-887-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Јапонски Но-драми”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in