Кандид

Издавач: Детска радост | Јазик: Македонски | Година: 0
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 0 | Димензии: 0x0 | Корица: мека

Кандид е сатиричен роман на француски писател и филозоф Волтер. Во „Кандид”, Волтер заклучува дека оптимизмот не треба да се прифаќа некритички и го предлага познатиот принцип според којшто „ние мора да ја обработуваме нашата градина”, наместо Лајбницовата мисла дека „сè е најдобро во најдобриот од сите можни светови”. Ова издание е лектира за втора година средно образование.

Цена: 200 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Кандид

Категории: ,
ИСБН: 989PD9100214

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Кандид”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in