Комплет – Ангелите од Москополе

Издавач: БАТА ПРЕСС | Јазик: Македонски | Година: /
Оригинален наслов: Îngerii din Moscopole | Бр. на страни: / | Димензии: / | Корица: мека

Со романот Ангелите од Москополе Катја Максим нѐ враќа во едно минато, во за нас еден близок простор и на судбината на градот – трговски, стопански, културен и образовен центар на Власите што во времето на Османлиската Империја успешно опстојувал и соработувал со градовите и местата во Македонија, Албанија и Грција, но и пошироко со Венеција и Виена... https://kupikniga.mk/product/angelite-od-moskopole/ Во вториот роман од трилогијата „Ангелите од Москополе“, Катја Максим, од документите и сведоштвата на потомците на Власите што биле принудени да побегнат од разурнато, запалено и до темели опустошено Москополе (нивниот Ерусалим од 18. век), се отсликува нивниот живот и борба во егзил. https://kupikniga.mk/product/angelite-od-moskopole-egzilot/ Во третиот том од трилогијата „Ангелите од Москополе“, авторката Катја Максим бележи безброј настани поврзани со, во светски размери моќниот банкар Симон Сина и Косма Хрисоклу прославен мајстор за обработка на дијаманти, злато и скапоцености кои ги краселе Валиде-султан во Цариград, дуждовите и другите благороднички во Венеција, Виена, Будим и Пешта… https://kupikniga.mk/product/angelite-od-moskopole-srodni-istorii/

Цена: 750 ден

1 на залиха

Спореди
Продавач БАТА ПРЕСС

Report an abuse for product Комплет – Ангелите од Москополе

Категории: ,
ИСБН: 0000122

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Комплет – Ангелите од Москополе”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in