Крајот на светот наводно не се случил

Издавач: СлавиКа либриС | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Konec světa se prý nekonal | Бр. на страни: 158 | Димензии: 145x205 mm | Корица: мека

„Како во сите свои книги, и во Крајот на светот авторот игра рафинирана партија со своите читатели, партија која во никој случај не е добиена однапред, затоа што се обложува на интелигенцијаta на читателот, а истовремено ја открива неинтелигенцијата на времето – што значи, на секого од нас.“ – пишува Жак Монтено во поговорот на книгата на Патрик Оуржедник. И додава: „ Да се патува во светот на Оуржедник секогаш е стимулативно, а читателот на крајот ќе сфати – а што друго да се бара од литературата? -, дека оној фиктивен свет, затворен во оклоп на својата глупост кој паѓа во пермаментна имплозија сам во себе, е сличен на тој нашиот…“

Оуржедник проникнува во слабата конструкција на нашето време и енергично ги одвртува завртките. Во 111 поглавја на читателите им нуди прошетка по една цивилизација.

Цена: 398 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач СлавиКа либриС

Report an abuse for product Крајот на светот наводно не се случил

Категории: , , , , ,
ИСБН: 978-608-66375-6-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Крајот на светот наводно не се случил”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in