Kуклите на Росица

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Kуклите на Росица | Бр. на страни: 275 | Димензии: 145/205 | Корица: мека

Куклите на Росица“ е еден од ретките македонски национално-историографски романи напишани од жена. Наспроти Оливера Николова, за ваквите (речиси романтичарски) национално-историски теми има пишувано цела една плејада македонски класици, како Петре М. Андреевски, Коле Чашуле, Стале Попов, Ѓорѓи Абаџиев... „Куклите на Росица“ е комплексен приказ на бурни и често сè уште недоволно разјаснети (или постојано проблематизирани) случувања поврзани со создавањето на македонскиот национален идентитет. Елизабета Баковска

Цена: 360 ден

16 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Kуклите на Росица

Категории: ,
ИСБН: 978-608-267-397-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Kуклите на Росица”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in