Малиот принц

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2004
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 97 | Димензии: 18 cm | Корица: мека

Погледнат низ детските очи, светот е енигма, често драматична. Затоа малиот принц не престанува да поставува прашања за смислата на животот. Одговорите што ги добива од возрасните се бизарни со својот груб рационализам и ја покажуваат во вистинска светлина извештаченоста на светот на возрасните, па затоа авторот, усогласувајќи го својот светоглед со штедрата фантазија на детето, ја наоѓа волшебната формула за излез од агонијата на еден свет  лишен од вистинските вредности. Патешествијата и приклученијата на малиот принц од планета на планета, од откритие до откритие,  се во значајна мера и едукативни, а оваа лирска сказна, овоплотена со сликовит и езотеричен јазик,  во целост е поврзана и со традицијата на филозофската апологија, и токму тоа е она што ја означува необичноста на Малиот принц за кој, без сомневање, се можни безброј интерпретации.

Цена: 150 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Малиот принц

Категории: ,
ИСБН: 9989-918-98-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Малиот принц”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in