Маж за придружба

Издавач: Издавачка куќа Муза | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Eskorta | Бр. на страни: 289 | Димензии: 20X13 | Корица: /

Михал Кирхнер се раѓа како мимикрија на неговите хомосексуални родители. Неговото раѓање има за цел да ги прикрие склоностите на неговиот татко хомосексуалец и мајка лезбејка од службите на комунистичкиот режим. Уште од најраното детство Михал станува сведок на оргиите што во домот ги организираат неговите родители. Подоцна Михал созрева во млад маж, кој презира практично сѐ што го опкружува: луѓето, работата, Братислава. Потрагата по лесна работа со голема заработка ја завршува со успех. Започнува кариера како маж за придружба. Дознава сѐ за жените, освен едно: како е навистина да се биде жена? Михал Хворецки (1976) е словачки писател и публицист. Студирал естетика на Филозофскиот факултет во Нитра. Преводи на неговите книги се објавени во Германија, Италија, Полска, Чешка. Во моментов живее во Братислава како слободен уметник. Неговиот роман Маж за придружба (2007) е веројатно најконтроверзниот роман во поновата словачка книжевност.

Цена: 350 ден

93 на залиха

Спореди
Продавач Издавачка Куќа Муза

Report an abuse for product Маж за придружба

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-4906-03-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Маж за придружба”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in