Нановлакна и нанотехнологија во текстилната индустрија

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: Nanofi bers and nanotechnology in textiles | Бр. на страни: 544 | Димензии: 155х235 | Корица: /

Нанотехнологијата е револуционерен напредок во светот на материјалите. 

Оваа важна книга дава преглед за влијанието на развојот на новата генерација на

текстилни влакна, со подобрена функционалност и широк спектар на апликации.


Првиот дел од се осврнува на производството на нановлакна, дискутирајќи како можат да се произведат различни видови влакна кои со употреба на техниките на електропредење. Вториот дел ги анализира производството и својствата на јаглеродните наноцевки и полимерните нанокомпозити и нивната примена во области како што е воздухопловниот инженеринг. Третиот дел од книгата ги содржи начините на користење на нанотехнологијата за подобрување на својствата на полимерни како што се термичката стабилност и способноста за боење. Завршниот дел од книгата ја разгледува употребата на нанотехнологијата во модификацијата на текстилните површини, вклучувајќи и употреба на превлеки и филмови за да подобрување на хидрофобноста, филтрацијата и другите својства.


Нановлакната и нанотехнологијата во текстилната индустрија се значајни референтни извори во оценувањето и користењето на новата генерација текстилни

влакна во примената, како што се различни ткива и воздухопловното инженерство.


Д-р Фил Браун е доцент на Факултетот за наука на материјали и инженерство на

Универзитетот „Клемсон“. Д-р Кејт Стивенс е научен соработник во Центарот за

современи инженерски влакна и филмови на Универзитетот „Клемстон“.

Цена: 1700 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Нановлакна и нанотехнологија во текстилната индустрија

Категорија:
ИСБН: 978-608-229-348-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Нановлакна и нанотехнологија во текстилната индустрија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in