Островот на пеликаните

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: Ostrvo pelikana | Бр. на страни: 352 | Димензии: 13×20 | Корица: /

Уште една крими-драма што е сосем поинаква од која било книга од тој жанр. Дејството ги следи судбините на двајца млади Роми, кои по игра на случајноста завршуваат во судница и доживуваат пресуда што отвора низа настани што никој не би можел да ги замисли. Приказната за Ајша и Габриел, за Павле и Јована, е приказна за џелатите што стануваат жртви и жртвите што стануваат џелати на сопствената судбина. Тоа може да се претвори во сечија приказна, но уште веднаш се однесува на секого од нас. Токму затоа оваа книга ќе ја прочитате во еден здив, а силуетите на нејзините јунаци ќе се вкотват длабоко во вас. Мајиќ никогаш немал шанса да одговори на обвинувањата против него. Не го сторил тоа зашто се држел до професионалниот кодекс и не сакал да зборува за случаите на кои судел. Наместо да ги толкува површните напади, судијата одговара со нова книга, која не само што претставува книжевно дело туку е и посебен чин од кој треба да учиме како да се бориме на правилен начин. „Островот на пеликаните“ носи надеж дека борбата за општо добро секогаш има смисла.

Цена: 400 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Островот на пеликаните

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-453-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Островот на пеликаните”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in