Податочни и компјутерски комуникации

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: Data and Computer Communications | Бр. на страни: 919 | Димензии: 168x243 | Корица: /

Ова издание нуди јасен, севкупен и унифициран преглед на податочните комуникации, вмрежувањето и протоколите. Авторот успева едно обемно четиво да го претстави со мали разбирливи елементи, со чиешто поврзување се добива една комплетна слика за тековните достигнувања.
Вилијам Сталингс
е шесткратен добитник на наградата за најдобра книга од областа на компјутерските науки и од компјутерскиот инженеринг. Со своите дела има дадено уникатен придонес за подобро разбирање на техничките решенија применети во компјутерските мрежи и архитектури. Моментално работи како независен консултант.
Новитети во ова издание се:

-          дополнување на прегледот за гигабитен Етернет

-          дополнување на прегледот за безжичните локални мрежи WiFi/IEEE 802.11

-          ново поглавје што ја разработува безбедноста

-          нова опширна разработка на мултимедијалното вмрежување

Книгата е наменета за академска и за професионална публика. Разработени се темите за: податочните комуникации, регионалните мрежи (WAN), локалните мрежи (LAN), Интернет и транспортните протоколи и интернет-апликациите. Покрај основните принципи и пристапи кон дизајнот на специфичните потреби за комуникација, содржани се и сите актуелни стандарди што се од витално значење за континуираниот развој на оваа област. На крајот од секое поглавје се наоѓаат задачи и препораки за дополнителна литература.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
publishing@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 1990 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Податочни и компјутерски комуникации

Категорија:
ИСБН: 978-608-4535-58-4

1 оценка за Податочни и компјутерски комуникации

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in