Последните денови на мајка ми

Издавач: ИКОНА | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Sídustu dagar módur minnar | Бр. на страни: 240 | Димензии: 20 см | Корица: /

Триесет и седумгодишен, неодамна разделен со девојката, невработен и малку депресивен, Херман си има свои проблеми. А сега и мајка му, којашто е бучна и со остар јазик, многу често пијана и сè досега неподготвена за промена – има канцер. Прогнозата на докторот е прилично лоша, но по кратко истражување на интернет, Херман решава да ја придружува мајка си во неконвенционален центар за лекување во Холандија. Мајката и синот тргнуваат на пат за Амстердам, влегувајќи во авантура полна со ракија и кригли пиво, злобно забавна, трагична и длабока. Иако конечната дестинација на мајка му е сосема извесна, патувањето им овозможува шанса да го преоценат животот – почетокот, средината и крајот. Иако патувањето е живо и забавно, исто така создава тежок притисок врз врската меѓу мајката и синот, обременета и од тежината на нивната заедничка жед за алкохол. Брилијантно напишана книга, смешна, меланхолична и прекрасна – Fréttablaðið Чисто задоволство. Солви несомнено покажа дека е еден од нашите најнадежни автори – Viðskiptablaðið Интересна Европска перспектива за тоа колку контрола треба или не, да се има врз својата сопствена смрт. – New York Times

Цена: 549 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач ИКОНА

Report an abuse for product Последните денови на мајка ми

Категории: ,
ИСБН: 978-608-221-361-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Последните денови на мајка ми”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in