Потестатизам

Издавач: Паблишер | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Потестатизам | Бр. на страни: 387 | Димензии: 21 | Корица: мека

Потестатизам просто трансцендира по сите основи. Големината на овој труд исходи од сета негова преизобилност на форми, стилистички фигури, литерарни пасажи и метафори, философски увиди и мистички созерцанија. Ова не е вообичаен трактат за моќта, каков-годе сакате во стерилно-пуританска еднострана смисла: историски, социолошки, политиколошки, културолошки или пак дури и психоаналитички. Делото на Санџакоски може да биде сѐ од набројаното, но и ништо од тоа... Земајќи ја оваа книга в раце, читателот е внесен во дијалектичката напрегнатост условена од маркантно изострените ставови и контраставови. Стилот на пишување е ултрамодерен, па дури и постмодерен во актот на сопственото метафизичко насилство што го имплицира како форма на отпор. Ристо Солунчев

Цена: 350 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Потестатизам

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-4569-78-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Потестатизам”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in