ПРАКТИЧЕН ПРИРАЧНИК ЗА ИНКОТЕРМС 2010

Издавач: Карло Змајшек | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: ПРАКТИЧЕН ПРИРАЧНИК ЗА ИНКОТЕРМС 2010 | Бр. на страни: 204 | Димензии: 24 x 13 cm | Корица: мека

Најупотребуваните трговски термини во домашната и меѓународната трговија. Правила за испорака во секоја фактура за продажба на стока Стапија на сила од 1ви јануари 2011 година EXW, FCA, CPT, CIP, DAT, DAP, DDP, FAS, FOB, CFR, CIF Што значат новите правила DAT и DAP? Дали на EXW продавачот треба да плати за извозното царинење? Кога имам контејнер дали треба да употребам FOB или FCA? Чиј е ризикот кога стоките патуваат со правилото CPT (CPT Skopje)? Што е разликата помеѓу CIP и CIF? Дали се покриени сите ризици со осигурувањето по правилото CIF (CIF Solun)? Зошто е променета FOB точката – оградата на бродот? Како да ги користам новите правила Инкотермс 2010? Зошто и САД од 01.01.2011 ги користи правилата Инкотермс 2010 и во домашната трговија? Дали електронската и хартиената комуникација се со иста важност? Како е регулирана безбедноста при движењето на стоките? Како влијаат правилата ИНКОТЕРМС 2010 на царинската вредност? Каква е поврзаноста со новите институтски карго клаузули od 2009 година? Што плаќа продавачот кога има договорено DDP? ШТО, КАКО, ДАЛИ, КОГА, до КАДЕ,............ трошоци, ризици, царинење, документи,....... ???!!!??? ИНКОТЕРМС 2010

Цена: 1699 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач КупиКнига

Report an abuse for product ПРАКТИЧЕН ПРИРАЧНИК ЗА ИНКОТЕРМС 2010

Категорија:
ИСБН: 978-9989-57-712-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “ПРАКТИЧЕН ПРИРАЧНИК ЗА ИНКОТЕРМС 2010”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in