Прирачник за структурата на текстилните влакна

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: Handbook of textile fi bre structure | Бр. на страни: 528 | Димензии: 150х235 | Корица: /

Заради комплексноста и разновидноста на текстилни влакна, разбирањето на

нивната структура е од клучно значење. Ова авторитетнo издание во два тома,

обезбедува сеопфатен преглед на структурата за широк спектар на текстилни влакна.


Том 1 започнува со воведен сет од поглавја за структура на влакната и методи за

карактеризирање на влакната. Вториот дел од книгата ја опфаќа структурата на

произведени полимерни влакна, што се како полиестри, полиамиди, полиолефин,

еластомерни и арамидни влакна, како и високомодулни и високожилави полимерни влакна. Поглавјата ја разработуваат фазата на создавањето на влакната за време на процесите и како тоа влијае врз структурата на влакната и врз механичките карактеристики. Придружниот том дава преглед на природните, регенерираните, неорганските и на специјалните влакна.


Двата тома се напишани од уредници кои се водечки авторитети во областа, заедно со тим од меѓународни автори кои, и како такви тие претставуваат референции од суштинско значење за текстилните технолози и инженери, за научниците кои ги изучуваат влакна како и за академските кругови.


Др. Стефен Еикхорн (Stephen Eichhorn) е виш предавач и предава полимерна

физика и биоматеријали во Центарот за наука за материјалите при Универзитетот

во Mанчестер. Тој е член на ACS (Сојуз на хемичари на Америка) и на секцијата

за Целулоза и обновливи материјали и на Институтот за физика. 


Професорот В.С.Хеарл (W.S.Hearle) е Емеритус професор, професор по текстилна технологија при Универзитетот во Манчестер и е почесен соработник и доживотен почесен член на Текстилниот институт.


Професорот Михаел Џеф (Michael Jаff)  бил истражувач во Целанезе и Хоест Целанезе (Celanese и Hoest Celanese ) во САД пред да замине во одделот за биомедицински инженеринг на Институтот за технологија во Њу Џерси. 


Др. Такеши Кикутани (Takeshi Kikutani) е професор на Катедрата за органски

и полимерни материјали на Токискиот Институт за технологија. Тој а член на

Друштвото за преработка на полимери и на Друштвото за наука и технологија на

влакната, во Јапонија.

Цена: 1700 ден

30 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Прирачник за структурата на текстилните влакна

Категорија:
ИСБН: 978-608-229-442-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Прирачник за структурата на текстилните влакна”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in