Психоанализа и психијатрија

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2015
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 100 | Димензии: 12х20 | Корица: мека

Таткото на психоанализата, Сигмунд ФРОЈД (1856–1939), прави дистинкција помеѓу психијатријата и психоанализата, велејќи дека едната кон другата се однесува приближно како анатомијата кон хистологијата; едната го проучува надворешниот облик на органите, а другата градбата на нивните ткива и елементарните делови. Според тоа, тој смета дека противречноста меѓу двата вида проучување, од кои едниот се надоврзува на другиот, не може лесно да се замисли, бидејќи верува дека во иднина ќе се стигне до сознание дека научно продлабочената психијатрија не е возможна без доброто познавање на подлабоко сместените несвесни процеси во душевниот живот...

Цена: 200 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Психоанализа и психијатрија

Категорија:
ИСБН: 978-608-201-266-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Психоанализа и психијатрија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in