Психопатологија на секојдневниот живот

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Zur Psychopathologie des Alltagslebens : über Vergessen, Versprechen, Vergreifen, Aberglauben und Irrtum | Бр. на страни: 284 | Димензии: 20 | Корица: мека

Во 1915 година, на Универзитетот во Виена, Фројд ги одржал овие предавања за психоанализа, посочувајќи на интеракцијата на несвесни и свесни сили во рамките на индивидуалните психи. Фројд верувал дека различните отстапувања од стереотипите на секојдневното однесување – навидум ненамернo заборавање на зборови, случајни движења и акции – се манифестација на несвесни мисли и импулси и заклучува дека границата помеѓу нормалната и абнормалната човечка психа е нестабилна. Таквите симптоми можат да ги нарушат јадењето, сексуалните односи, редовната работа и комуникацијата со другите. Приказната за тоа како еднаш го заборавил името на еден познат италијански сликар, му е почетна точка на Фројд за да нѐ воведе во психоаналитичкото размислување со неговите извонредни толкувања.

Цена: 500 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Психопатологија на секојдневниот живот

Категорија:
ИСБН: 978-608-201-406-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Психопатологија на секојдневниот живот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in