Пустина

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: Пустина | Бр. на страни: 116 | Димензии: 21 см | Корица: /

,Дојди, дојди ти со мене! Ана, твојата тежина ме задушува и е толку мека и занесна... Нели е свинштина да останеме по атентатот. Отпрвин ќе го фрлиме во пеколна агонија дивиот молох, твојата и нашата несреќа. И потоа не е потребно да се живее. Не, Ана, не е потребно. И срамно е да се живее потоа. Смислата на нашиот живот ќе биде исполнета и крајот настапува неизбежно и природно.“

Што се случува во умот и во душата на еден атентатор – човек кој едни го сметаат за патриот, а други за терорист? Што, во крајна линија, тој мисли самиот за себе? Романот „Пустина“ (чијшто прв фрагмент излегува во далечната 1956 година, а објавен е 1961 година) од Ѓорѓи Абаџиев е луциден и храбар обид да се одговори на ова прашање. Обидот бил крунисан со престижната награда „11 Октомври“.

Цена: 250 ден

19 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Пустина

Категорија:
ИСБН: 978-608-267-172-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Пустина”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in