Реквием за американскиот сон : десетте принципи на концентрирање на богатството и моќта

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: Requiem for the american dream : the 10 Principles of concentration of wealth & power | Бр. на страни: 150 | Димензии: 21 см | Корица: /

Ноам Чомски е познат американски лингвист, филозоф, историчар и политички активист. Во академските кругови е познат како „таткото на современата лингвистика“, но на пошироката публика е познат како остар критичар на современото американско општество и светот воопшто. Автор е на повеќе од 150 книги, меѓу кои и бестселерот „Кој владее со светот?“

Во оваа книга, Чомски зборува за неолиберализмот, анализирајќи ја концентрацијата на богатство и моќ во САД во последните 40 години. Авторот храбро пишува за промените во односите на општествените сили и како тие примени доведуваат до пропаѓање на таканаречената „средна класа“, изразено со зголемувањето на разликата меѓу богатите и сиромашните. Во тој процес, Чомски препознава „десет принципи“ според кои се раководат моќниците и благодарение на коишто приграбуваат досега невиден степен на општествена контрола, што неминовно доведува до поткопување на темелите на демократијата.

Цена: 300 ден

18 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Реквием за американскиот сон : десетте принципи на концентрирање на богатството и моќта

Категории: , , ,
ИСБН: 978-608-267-240-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Реквием за американскиот сон : десетте принципи на концентрирање на богатството и моќта”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in