Сетилно Брендирање

Автор: /
Издавач: / | Јазик: / | Година: /
Оригинален наслов: Brand sense : build powerful brends trough touch, taste, smell, sight and sound | Бр. на страни: / | Димензии: / | Корица: /
Извадок:

Ова е веројатно најкреативната и најстручна книга за сетилно брендирање што досега е напишана. Меѓународната бизнис-легенда Мартин Линдстром ни открива по што се разликуваат најуспешните светски компании за брендирање – по тоа што ги интегрираат допирот, вкусот, мирисот, видот и звукот – и какви се неверојатните резултати од нивните стратегии.Врз основа на најголемото испитување што досега е спроведено во врска со тоа како нашите пет сетила влијаат врз создавањето брендови, во Сетилно брендирање е прикажана иновативната програма во шест чекори на Мартин Линдстром за тоа како ќе се одвива градењето брендови во дваесет и првиот век. Истражувањата, во кои беа опфатени повеќе од десетина земји, се спроведени од страна на Милворд Браун, една од најголемите институции за бизнис-истражувања во светот. Поткрепено со безброј примери за создавање производи, како и за разни искуства во трговијата на мало, Линдстром ни покажува како да се воспостави маркетиншки пристап што ќе ги привлече сите сетила, за разлика од традиционалниот во кој се фокусираме само на сетилата за вид и за слух. Според одредени испитувања, 75 проценти од емоциите се предизвикани од нешто што сме го помирисале; оттаму, авторот објаснува како може да ги искористиме овие наоди. Во книгата се опфатени иновативни алатки за проценување на местото на брендот на сетилната скала, за анализирање на идниот сетилен потенцијал, како и за зголемување на привлечноста на брендот за да се зголеми и бројот на купувачи. Линдстром има направено и листа на најдобрите 20 брендови на иднината, врз основа на нивната сетилна свесност (првите три се: „Сингапур ерлајнс“, „Епл“ и „Дизни“).Следуваат неколку од многуте фасцинантни факти што може да ги најдете во оваа книга:• Пријатниот мирис на нов автомобил, всушност, доаѓа од лименки со аеросол, кои содржат арома на „нов автомобил”.• Заштитниот крцкав звук и крцкаво чувство при јадењето корнфлекс на „Келог“ е создаден во звучна лабораторија и е патентиран исто како и рецептот и логото на компанијата.• „Сингапур ерлајнс“ имаат патентирано мирис што го користат сите стјуардеси во компанијата, го има на сите нивни пешкири и на кој мирисаат сите нивни авиони.• Сетилната уникатност на „Старбакс“ не се поврзува во толкава мера со мирисот и со вкусот на кафето колку со внатрешниот дизајн на кафулињата и со неговото зелено и бело лого.

Цена: 500 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Сетилно Брендирање

Категорија:
ИСБН: e75fc5c2b5f2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Сетилно Брендирање”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in