Шокови, остварувања и перспективи на македонската економија

Издавач: Нампрес | Јазик: Македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: Шокови, остварувања и перспективи на македонската економија | Бр. на страни: 215 | Димензии: 132х195 | Корица: мека

По нејзиното монетарно осамостојување (1992 година) од поранешна СФРЈ,економијата на Република Македонија (РМ) минуваше низ период на транзиција кој беше исполнет со бројни внатрешни и надворешни шокови. Последен беше шокот што го предизвика светската економска криза. Тие шокови ја попречуваа македонската економија да бележи поинтензивен растеж.Сепак, и покрај силното дејство на шоковите, благодарејќи на својата жилавост и отпорност македонската економија покажа дека има сила и можности за излегување и од најтешки кризни состојби и дека во иднина може да остварува повисоки и одржливи стапки на растеж. Анализите и, особено, лекциите од актуелната Светска економска криза покажуваат дека тоа е можно со воспоставување нов економски модел, кој треба да има мултидимензионални насоки. Ремоделирањето треба да ја придвижи македонската економија по просперитетната патека од нејзиниот растеж.

Цена: 400 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Нампрес

Report an abuse for product Шокови, остварувања и перспективи на македонската економија

Категорија:
ИСБН: 978-99899-682-75-9

Questions and Answers

You are not logged in